Awakening [אפי פז]

30 August 2008

חוקי הג’ונגל: חכמת חיים מהאמזונס

Filed under: awakening — efipaz @ 8:57 am
Tags:
nrg – חוקי הג’ונגל: חכמת חיים מהאמזונס

יוסי גינסברג | 29/8/2008 10:16

בן יערות האמזונסההסתגלות לשינוי מהותית להישרדות, לחוות אושר, לסיפוק שבהצלחה, להישאר שפוי וכשיר בגוף. מכל המינים על פני האדמה, רק שטף הזרימה של המין שלנו קפא, בשל האובססיה שלנו לדפוסים, לרשמיות ולמצבים רגישים. אנחנו מגינים עליהם בחיינו במקום לחיות את הרגע ולפעול על פי התנאים כמו שהם באמת, בהווה. למרות זאת, עמוק בתוכנו נמצא קוד החיים, ההכרה בארעיות של כל הדברים. עלינו רק להניח לו להתעורר.

בעבר חייתי במשך שלוש שנים במעבה יער האמזונס, בעמק נידח שבו חי ופעיל עד היום שבט ילידים יחיד, שבט טאקאנָה. הם היו מבודדים מתרבויות אחרות וחיו על פי מסורות בנות אלפי שנים. חלק ממערכת האמונות שלהם מכיר בכך שכדי לשרוד הם חייבים להמציא את עצמם מחדש פעם אחר פעם, בהתאם לנסיבות חדשות.

שוב ושוב הייתי עד לפעילות הזאת, שנעשתה במיומנות רבה, מפתיעה ונטולת רגשות. הם למדו במהירות כיצד לשאת ולתת עם כורתי עצים, כורים, פקידי ממשלה ופעילים למען שימור הטבע ואיכות הסביבה, שכיתרו אותם כמו להקת צבועים רעבים. בני שבט טאקאנָה פשוט חייכו בעדינות והשתמשו בשיטות הציד שלהם כדי להפיל בפח את יריביהם לשולחן הדיונים.

הם שמרו על קור רוח ושמרו את קלפיהם קרוב לחזה. הם זיהו את החולשות של אויביהם, תימרנו אותם, הסיתו אותם זה נגד זה, הכניעו אותם, ובו בזמן תקפו אותם מכיוונים אחרים. הם הותירו את אויביהם מופתעים ומבולבלים כמו דוב נמלים שנתפס במלכודת. בסופו של דבר, הם עזבו הם שולחן הדיונים עם נכסים רבים יותר מאלה שיריביהם התכוונו לתת להם. נדהמתי לראות את רבי האמן האלה בפעולה, ובכל זאת לא יכולתי להבין איך השיגו בני הטאקאנה את הידע הטקטי הזה. ניתן היה לחשוב שהם תמימים ופתאים, אבל לאמיתו של דבר, הם היו שנונים וערמומיים.

מאחר שבני טאקאנה אינם ממהרים לבטוח בזרים, נדרשו לי שנים ללמוד את דרכיהם ואת סודותיהם. במהותם הם מבינים שינוי באופן טבעי, והם מבינים את העולם כישות חיה. הם מבחינים בין עונות השנה ורואים אותן מתחלפות. הם מסתגלים לסביבתם ללא היסוס ומקבלים את השינוי כחלק מהחיים.

כשהגשמים העזים ניתכים ללא רחם במשך חודשים, אזורי השפלה מוצפים לעתים קרובות והופכים לאגמים, הנהרות גועשים ואינם מאפשרים דיג, השדות ספוגי מים ובוציים. מתוך בקתות הבוץ והקש השוכנות על פסגות ההרים, צופים בני טאקאנה בפעולות הטבע ולעולם אינם פועלים נגדו: הם לא בונים סכרים והם לא מעצבים טרסות. במקום זה, הם שותים תירס תוסס, אוכלים בשר מעושן, מנגנים מוזיקה ומחכים בסבלנות שהעונה תתחלף. זה קורה תמיד.

שנים קודם לכן, לפני שהגיעו כורתי העצים, הכורים, ולאחרונה גם פעילים למען שימור הסביבה, ביקרו מיסיונרים את שבט טאקאנה והביאו איתם אל יפה למראה נישא על צלב. הם גם הביאו איתם מחלה שמחקה בסופו של דבר את כל השבט, למעט שלוש משפחות. המשפחות האלה עזבו את הכפר ולא לקחו איתם דבר מלבד, כמה אירוני, פעמון הכנסייה. הם עברו לאזור אחר והקימו כפר על פסגת הר. מהותה של ההישרדות היא הסתגלות מהירה ויעילה לנסיבות חדשות. צריך לקבור את המתים, ועל החיים להמשיך הלאה בחייהם.

בני טאקאנה אינם ייחודיים לסביבה שלהם. אזור האמזונס – למעשה, היער כולו – ממהר להסתגל לכל מצב חדש. כשהשיטפון מגיע, אחדים מהמינים מהגרים לגבעות, אחרים זוחלים, מקפצים, או שוחים, מוכנים ומזומנים למשתה. שינוי הוא מציאות בתחילתו, ואחר כך הזדמנות. אף מין בג’ונגל אינו מתלונן ואף מין אינו מנסה להיאחז בעבר. הם אינם קשורים לשום דבר מלבד לקדושת המשכיות החיים. כשעונת השנה מתחלפת הם מסתגלים מיד ובטבעיות למצב החדש ומשגשגים בו. אלמלא נהגו כך, לא היו שורדים.
אין דבר מלבד זרימה מושלמת

ניתן ללמוד הרבה מהג’ונגל של האמזונס ומתושביו. האמזונס הוא ביתם של כמעט 50 אחוז מהמינים על פני האדמה, ועדיין יש מקום לכולם. כל מין מוצא את הגומחה המיוחדת והייחודית לו והופך אותה לביתו. אין בית גדול יותר מהדרוש. פשטות יעילה היא הקו המנחה, וחמדנות לא קיימת כלל. אף מין לא אוגר יותר מהכמות שהוא יכול לאכול, ואף מין לא הורג מתוך אידיאולוגיה או הנאה. אם האדם יצירתי, המשאבים בלתי מוגבלים. אז מדוע צריך להתחרות באחרים, לנצל או לקפח אותם?

ההסתגלות לשינוי היא אמנות ההישרדות, והישרדות היא המשחק היחיד שמשחקים באמזונס. כל המינים באמזונס ערניים ונמרצים, קשובים תמיד לתנודות הקלות ביותר בסביבתם. יש להם מעט מאוד מנהגים ודפוסים שהם צריכים לנהוג על פיהם. במקום זה, הם מסתמכים על חושים מחודדים והערכה מהירה של מצבים חדשים. החלטה מהירה גוררת פעולה החלטית. חייהם הם שיעור שעל כולנו ללמוד.

הבנת השינוי פירושה הבנת החיים, כי החיים ביקום הם אכן חיים של שינוי – מצב קבוע ובלתי פוסק של השתנות מתמדת, שבה קיים רק גורם יציב אחד: העובדה שהכול נתון לשינוי.

אין זה אומר שעלינו להשתנות בעצמנו, אף שזאת אשליה שכיחה; עדיף שנבין את מהות השינוי ונתאים את עולמנו אליו. כל היצורים החיים מתקיימים
בתוך הזרם המושלם של שינוי תמידי. היכנעו לזרימה; בטחו בשלמותה.

יש זרימה מושלמת – ואין דבר מלבד הזרימה המושלמת.

החוקר הדגול צ’רלס דארווין, אבי תורת האבולוציה, אמר, “לא המין החזק ביותר שורד, גם לא האינטליגנטי ביותר, אלא המין המסתגל ביותר לשינויים.” ההישרדות היא בטבעכם, אם כך הסתגלו. הסתגלו ושחררו את רצונכם לחיות. נולדתם לחוות את החיים. התעוררו לזרימה; היכנעו להשתנות התמידית. אל תיאחזו בדבר; אין דבר להיאחז בו. העונות מתחלפות תמיד.

ההסתגלות לשינוי מהותית להישרדות, לחוות אושר, לסיפוק שבהצלחה, להישאר שפוי וכשיר בגוף. מכל המינים על פני האדמה, רק שטף הזרימה של המין שלנו קפא, בשל האובססיה שלנו לדפוסים, לרשמיות ולמצבים רגישים. אנחנו מגינים עליהם בחיינו במקום לחיות את הרגע ולפעול על פי התנאים כמו שהם באמת, בהווה. למרות זאת, עמוק בתוכנו נמצא קוד החיים, ההכרה בארעיות של כל הדברים. עלינו רק להניח לו להתעורר.

היכנעו והניחו לרוח השינוי לפזר את מעטה האבק מעיניכם.

היכנעו לשינוי, כי אין דבר מלבד הזרימה והשטף. גלי השינוי עצומים – אם תתנגדו להם, תתנגשו בהם, תיסדקו ותישברו. את הכוח לא ניתן לאלף, לא ניתן לשלוט בו או להתנגד לו – זהו כוח הבריאה עצמה.

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: